• It'Serious מערכת

למה זוגות לא מוצאים אהבה ב"חתונה ממבט ראשון"

עודכן ב: 22 ספט 2020

העונה החדשה של "חתונה ממבט ראשון" עלתה לאוויר ונראה שיש ציפייה לראות מה יקרה הפעם - כשמדובר בהורים. בעונה הקודמת, הרייטינג היה מאוד גבוה ונראה שבישראל, הקונספט מעורר עניין. כולנו התאהבנו בלירן שירי והיינו חלק מהמסע שלהם דרך החופה ההזויה ועד הזוגיות המדוברת (אם עדיין קיימת?).


במקביל, בשבועות האחרונים הגיעה לנטפליקס סדרה חדשה בשם "האהבה היא עיוורת". נשמע לכם דומה ל"חתונה ממבט ראשון"? אז זהו, שזה הכי לא.


אהבה-עיוורת

מבנה הסדרות

"חתונה ממבט ראשון" היא סדרה המבוססת על קונספט שהחל בדנמרק (Gift Ved Første Blik), נמכר בכמה מדינות, כולל אוסטרליה , גרמניה , צרפת , בלגיה , הולנד וארצות הברית ורץ כבר שנים.

בפורמט, שני אנשים זרים, נפגשים בפעם הראשונה בחופה שלהם, בחתונה (אזרחית) ולאחר מכן, יוצאים לירח דבש ואז עוברים לגור ביחד.


בסדרה "האהבה היא עיוורת", מגיעים פנויים ופנויות שרוצים להכיר בן או בת זוג, אבל לאורך התהליך הם לא יזכו לראות את מי שאיתם יצאו לדייטים. לאורך 10 ימים, פנויים ופנויות נפגשים לדייטים בתאים כשהם יכולים לדבר אחד עם השני. בכל שלב, הגברים יכולים להציע נישואים לנשים. רק לאחר שהציעו נישואין, הם יכולים לחשוף את עצמם לבן או בת הזוג ולראותם בפעם הראשונה.

ההבדל בין הסדרות

ההבדל בין שתי הסדרות הוא קטן (ואלוהים נמצא בפרטים הקטנים): אין אפשרות בחירה.

בפורמט הישראלי, "חתונה ממבט ראשון", הזוגות נבחרו "באופן מדעי" ע"י צוות שכלל מומחה חקר רגשות, דוקטור לגנטיקה מולקולרית ופסיכולוגים שונים, כך שאנחנו בטוחים שהייתה התאמה טוב ברמה כלשהי. אך בסופו של יום, הזוגות נפגשו בפעם הראשונה מתחת לחופה כשהם לא מכירים. הרושם הראשוני שלהם התבסס על מראה חיצוני בלבד, וחלק מהזוגות לא אהבו את מה שהם ראו בכלל. מה היה חסר להם? לבחור את בן הזוג בעצמם!

את הפייסבוק ואת האינסטגרם שלנו כבר ראית?

בסדרה של נטפליקס "האהבה היא עיוורת", הקונספט הוא בדיוק הפוך והוא בא להראות לנו שברגע שיש חיבור ריגשי (שנוצר מבלי שבני הזוג פוגשים זה את זה), המראה החיצוני הוא משני.

מהו החיבור הריגשי

מה גורם ל"קליק" בין אנשים? בספרם “קליק: הקסם של חיבור המיידי”, טוענים אורי ורון ברפמן , שפגיעוּת ופתיחות הם גורם מרכזי ליצירת הקליק.


קליק-רגשי

“Allowing yourself to be vulnerable helps the other person to trust you, precisely because you are putting yourself at emotional, psychological, or physical risk.”

נראה שעומק ועוצמת "הקליק" בין בני שני אנשים או בני זוג, תלויה באיכות השיחה יותר מאשר בתוכן השיחה. ככל שהשיחה "חשופה" יותר מבחינה רגשית וככל שהצדדים משתפים יותר ופתוחים יותר, כך יהיה ה"קליק" או החיבור ביניהם, מהיר יותר, עמוק יותר וחזק יותר.


כשאתה פגיע יותר עם אדם אחר, אתה עוזר לו לבטוח בך בדיוק בגלל שאתה שם את עצמך ב"סיכון" ריגשי, פסיכולוגי ו/או פיזי, מאחר ואתה חושף את עצמך. בשלב זה, מרבית האנשים נפתחים יותר בעצמם. העובדה ששני צדדים מורידים את המגננות ונפתחים, סוללת את התשתית לחיבור אישי, קרוב ומהיר יותר. כשזה קורה, נוצרת סביבה שמעודדת פתיחות שמובילה לחיבור ריגשי מהיר - ה"קליק".

מה אפשר ללמוד מכך על זוגיות

היום, הרבה מאוד אנשים מחפשים זוגיות דרך אתרי הכרויות ואפליקציות. בזירה הדיגיטלית,קשה אפילו יותר לבנות פתיחות בין שני אנשים, שכן מדובר בהתכתבות דרך הודעות ובמקרה הטוב, שיחת טלפון.


זוג-מחזיק-ידיים

אם מחליטים להתקדם לשלב הבא ולהיפגש, כששני בני אדם נפגשים לראשונה בדייט ראשון, הם עדיין זרים. מכאן, הסבירות שהשיחה תגיע לרמות שתביא לקליק, נמוכות (אך זה עדיין יכול לקרות). מה שיכול לעזור בזירוז העניין הוא הכרה מוקדמת (דרך חברים) או אלכוהול (מה שיכול לעזור לאנשים "להשתחרר). ברוב המקרים, רוב שיחות הדייט הראשון, נשארות שטחיות ולכן לוקח יותר זמן להכיר, לבנות אמון , להיפתח ולהגיע למערכת יחסים.


לסיכום: אם היה תהליך שיכול לעודד יצירת "קליק" או חיבור ריגשי טרם הגעה לדייט ראשון, היינו יכולים להגביר את הסיכויים שלנו להגיע עם האדם המתאים לפתיחות או חיבור רגשי, מה שהיה מוביל בסטטיסטיקה גבוהה יותר לזוגיות ארוכה.


פיתחנו את התהליך הזה!


אם אתם רוצים ללמוד איך ליצור חיבור ריגשי לפני דייט, הירשמו עכשיו.203 צפיות0 תגובות